Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog

Published by jack elliot

 

 

 

Co mają ze sobą wspólnego starożytne święto Rzymian i protesty sufrażystek XX wieku?

Na to i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi

w krótkiej historii jednego

z najpopularniejszych międzynarodowych świąt.

Zobaczcie, skąd tak naprawdę wziął się Dzień Kobiet.

W Polsce Dzien Kobiet stał się popularny dopiero w czasach PRL-u, ale na świecie to święto obchodzono już od 1910 roku.

 

Ustanowiono je z inicjatywy Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze jako wyraz szacunku dla sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet. 

 

Istnieje kilka wersji związanych z dokładnym pochodzeniem tego święta. Jedna z nich, choć niepotwierdzona przez źródła historyczne, głosi, że że Dzień Kobiet należy traktować jako upamiętnienie ofiar pożaru, do którego doszło w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist.

 

W miejscu tym zginęło 129 strajkujących przeciwko wyzyskowi kobiet. 

 

.

 

Pierwszy Dzień Kobiet odbył się jednak po raz pierwszy 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych i miał zostać zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki po słynnych nowojorskich protestach kobiet domagających się równego traktowania w miejscu pracy.

 

Historykom jednak nie udało się ustalić bezpośrednich przyczyn organizacji tych nietypowych obchodów.

Za jego pierwowzór święta kobiet należy uznać związane z kultem płodności i macierzyństwa rzymskie Matronalia, które w starożytności przypadały na pierwszy tydzień marca.

 

W tym czasie antyczne ludy świętowały początek roku, a mężowie obdarowywali swoje wybranki prezentami.

 

Choć nazwa wskazuje, że jest to święto zamężnych kobiet, Matronalia obchodziły także niewolnice i prostytutki. 

Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie przez mieszkanki takich krajów, jak Albania, Chiny, Białoruś, USA czy Polska. Wyjątkiem jest Tunezja, która, co prawda, również odznacza w kalendarzu kobiety, ale w przeciwieństwie do większości państw, Dzień Kobiet przypada tam 13 sierpnia. 

W Polsce zwyczaj hucznego obchodzenia Dnia Kobiet upowszechnił się w  komunstycznej Polsce do tego stopnia, że było traktowane niemalże jak święto państwowe wykorzystywane do PRL-owskiej propagandy. Z tego względu do dziś  8 marca  kojarzy się niektórym z socjalistycznym dniem pracy, w którym rzeczywiście honorowano kobiety, ale tylko te pracujące. 

Warto dodać, że zniesienie oficjalnych obchodów Dnia Kobiet nastąpiło w 1993 roku na polecenie ówczesnej polskiej premier, Hanny Suchockiej.

 

To be informed of the latest articles, subscribe:
Comment on this post