Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog

Published by jack elliot

 
 
Art. 54 KW – grzywna za szczekanie psa w prywatnym mieszkaniu ?

W punktach opiszę bo chyba będzie najlepiej.

1. Znajoma dzisiaj dostała mandat w trybie nakazowym, na podstawie Art. 54 KW w odniesieniu do par 14. Pkt 4 regulaminu Spółdzielni Mieszkaniowej. Naruszenie spokoju miało miejsce 24 maja około godziny 12-13 – tak to mniej wiecej brzmi, nie mam dok przed sobą.

Art. 54.KW Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Par 12 (spokój domowy)
Pkt 1. W godzinach od 22ºº do 6ºº obowiązuje w budynkach i na osiedlach cisza nocna, której nie należy w jakikolwiek sposób zakłócać.
Pkt. 2. Zabrania się w godzinach od 20ºº do 8ºº, a także w niedziele i dni świąteczne, prowadzenia w lokalu prac zakłócających spokój (np. wiercenie, przybijanie gwoździ, piłowanie itp.).

Par 14 (warunki posiadania zwierząt w lokalu)
pkt 4 reg SM: Do obowiązków właścicieli zwierząt domowych należy ich stały i skuteczny dozór. Posiadanie zwierząt nie może powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zakłócania spokoju mieszkańców.

2. Psa wzięła od córki w listopadzie 2011 na kilka miesięcy – córka się przeprowadzała i miała kłopot z jego utrzymywaniem w tym czasie, pies nigdy nie szczekał bez powodu

3. W kwietniu przyjechała straż miejska po zgłoszeniu sąsiadki mieszkającej powyżej, że niby jej pies zakłóca spokój. Całe zakłócanie spokoju nastąpiło w godzinach około południowych.

4. Znajoma się zaniepokoiła jednak i zaopatrzyła psa w obroże antyszczekową elektroniczną , zakładała ją zawsze jak wychodziła do pracy – nie wiedziała co zrobić więcej poza tym pies miał zniknąć za 1-3 miesiące

5. Na początku maja dostaje wezwanie na policję, w sprawie zakłócania spokoju lokatorki, tłumaczy sytuację, nie wie dlaczego pies szczeka nigdy się tak nie zachowywał w mieszkaniu córki, nikt inny z sąsiadów tego nie potwierdza, powiedziała o obroży i o tym ze pies za 1,5 miesiąca wyjeżdża do Anglii (to prawda, już tam jest)


Jak dla mnie zastosowanie art. 54 KW dla mieszkania prywatnego jest dziwne, poza tym znajoma zeznając na policji otrzymała pouczenie ustne (jest to odnotowane w wyroku w dowodach – pouczenie, notatka + zeznanie świadka) że trzeba coś z tym zrobić bo to może przeszkadzać itp. Itd. No i już wcześniej po samej interwencji Straży miejskiej podjęła pewne kroki.

Czyli od policji dostała pouczenie + jeszcze policja skierowała sprawę do sądu o ukaranie ? I to na podstawie przepisu odnoszącego się do miejsc publicznych ? 
Poradziłem jej na razie żeby nie płaciła, bo ja bym złożył sprzeciw, jeden fakt mi się nie spodobał. Ta sąsiadka której przeszkadza pies, gra podobno na pianinie/ fortepianie – dowiedziałem się tego na samym końcu rozmowy ..........

Jak dla mnie to pies szczekał bo czuł się zagrożony dziwnym hałasem którego nigdy wcześniej nie słyszał i to wydobywającym się nad jego głową. Czyli sąsiadka swoim głośnym graniem na instrumencie prowokuje psa, zgłasza to na policję i osoba niewinna dostaje mandat za to że próbowała sobie znanymi sposobami tego przestraszonego psa jeszcze uciszyć.

Dla mnie to jakaś parodia i w zasadzie kpina. Poza tym, jeżeli pies nie szczeka w nocy, tylko w dzień a interwencja Straży miejskiej była tylko jedna, to chyba nie można tu mówić o jakimś strasznym zakłócaniu spokoju, to normalne że pies niekiedy szczeknie.

Czy w sprzeciwie można zawrzeć swoje argumenty, jak je podnosić i na co się powołać ? Wolał bym żeby sąd mógł się zapoznać z tym na papierze a nie z zeznań, bo to kobieta która nigdy nie dostała mandatu i jak będzie miała iść do sądu to strach spowoduje „blokadę” i tyle 

Jesteście w stanie coś poradzić jak napisać taki sprzeciw żeby miał ręce i nogi i żeby sąd musiał się z nim zaznajomić ?

 

 

the barking dog

To be informed of the latest articles, subscribe:
Comment on this post
D
ale to chyba pownien być art. 144 KC jak tu: https://www.eporady24.pl/kontrole-dotyczace-warunkow-trzymania-psa,pytania,4,195,18521.html bo znowu wykroczenie to już chyba za wielkie słowo za wielka afera... choć kontrola policji też nic przyjemnego i w ogóle najlepiej jakoś się dogadać jak 1 sąsiad ma psa a 2 go nie lubi,,, są różne przegrodu obroże właśnie metody... sam nie wiem
Reply
J
dziekuje ci